Umowa pośrednictwa z biurem nieruchomości — na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy z pośrednikiem nieruchomości to pierwszy krok do skutecznej i transakcji sprzedaży, czy wynajmu mieszkania. Dokument ten nieraz wzbudza wiele niejasności. Osoby niedoświadczone mogą mieć problem w zrozumieniu kluczowych kwestii. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje o elementach, jakie powinna zawierać umowa pośrednictwa.

Czym jest umowa pośrednictwa nieruchomości?

Umowa pośrednictwa to formalny dokument zawierany między właścicielem nieruchomości a wybraną agencją. Głównym celem umowy jest umożliwienie agentowi reprezentowanie właściciela podczas czynności, które zostaną wspólnie z nim ustalone. 

Co powinna zawierać umowa pośrednictwa nieruchomości?

Umowa pośrednictwa nieruchomości to podstawowy dokument w egzekwowaniu swoich praw oraz ustalaniu obowiązków ciążących na obu stronach. Aby umowa była jak najbardziej wiążąca, musi zawierać kluczowe elementy. Będą to przede wszystkim:

  • obowiązki pośrednika - za co odpowiada biuro nieruchomości oraz zakres działań, jakie będzie on realizował na rzecz właściciela, na przykład: poszukiwanie najemców, pilnowanie terminów płatności za wynajem, reklama nieruchomości, organizowanie prezentacji mieszkania, czy pilnowanie potrzebnych napraw i konserwacji;

  • warunki wynagrodzenia pośrednika - może być to konkretna zryczałtowana kwota, ale także określona prowizja uzależniona od wartości transakcji (na przykład procent od sprzedaży mieszkania);

  • czas obowiązywania umowy - konkrety termin, na jaki zawierana jest współpraca;

  • warunki rozwiązania umowy - określenie okoliczności, w których każda ze stron może zerwać współpracę.

Jak podpisać umowę z biurem nieruchomości?

Podpisanie umowy z wybranym biurem nieruchomości nie jest skomplikowane, ani pracochłonne. Odbywa się zazwyczaj w kilku krokach. Po pierwsze należy znaleźć renomowane biuro, które cieszy się dobrą opinią wśród innych klientów. Spotkanie z agentem nieruchomości warto, jest umówić z wyprzedzeniem, aby przygotować sobie zestaw pytań i jednocześnie umożliwić agentowi rezerwację odpowiedniej ilości czasu, jaki będzie mógł nam poświęcić. 

Podczas spotkania należy omówić wszystkie warunki współpracy, dokładnie ustalić zakres i czas obowiązywania umowy, a wszelkie kwestie zamieścić w docelowym dokumencie. Jeśli wzór umowy jest zgodny z oczekiwaniami obu stron, można ją podpisać. Każda ze stron powinna otrzymać na własność swój egzemplarz.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc: 

O co pytać w biurze nieruchomości przed podpisaniem umowy pośrednictwa?

Zanim zapadnie decyzja o wyborze konkretnego biura nieruchomości do współpracy, warto jest dobrze przeanalizować wybrane kwestie. Pomocne będzie tutaj zadanie konkretnych pytań do pośrednika. Pierwsze to zorientowanie się w warunkach umowy. Można w tym celu poprosić o okazanie wzoru umowy, a następnie zabrać go ze sobą i dokładnie przeanalizować w domu. Jeśli pewne kwestie budzą wątpliwości można wypisać je i zabrać ze sobą na spotkanie osobiste w celu wyjaśnienia. 

Ważne jest także to, jaki jest zakres usług świadczonych przez konkretne biuro nieruchomości Sosnowiec. Nie zawsze każda agencja będzie w stanie zrealizować czynności, na jakich nam zależy, zwłaszcza gdy są one specyficzne.

Bardzo istotnym aspektem będzie także to, jakie są opłaty za pośrednictwo i co ma wpływ na ich wysokość. W końcu cena jest czynnikiem często decydującym, jeśli chodzi o skorzystanie z danej usługi.

Na koniec nie można zapomnieć także o poruszeniu kwestii związanych z doświadczeniem pracowników i renomą biura. Ważne jest to, czy są oni licencjonowani i posiadają odpowiednie certyfikaty. Jeśli biuro nieruchomości posiada dodatkowo referencje od poprzednich klientów, może być to ważny czynnik motywujący do nawiązania z nim współpracy. 

Podczas rozmowy z agentem, warto dowiedzieć się także czy biuro posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, na wypadek zaistnienia jakichkolwiek problemów prawnych związanych z transakcją.

Sprawdź także: Jakie są czynniki wpływające na rynek nieruchomości?

Umowa pośrednictwa nieruchomości - na co należy uważać?

Umowa pośrednictwa nieruchomości to dokument prawny, jednak nie oznacza to, że zawsze spełnia ona wszelkie wymagane normy. Aby nie popaść w pułapkę związaną z działalnością nieuczciwego biura, należy zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie. 

Po pierwsze, trzeba zawsze upewnić się, że wszelkie dane podmiotu są wpisane w umowie i są one poprawne. Umowa powinna zawierać także dokładny opis nieruchomości będącej jej przedmiotem, w tym: lokalizację, a najlepiej współrzędne. 

Warunki wynagrodzenia muszą zawsze określać wszystkie jego składniki. W umowie nie może być zapisu o prowizji bez wskazania konkretnej jej wysokości w ujęciu procentowym. Jeśli wynagrodzenie agencji określone jest na konkretny procent wartości nieruchomości, musi być jednocześnie wskazana jej rynkowa wartość (określona przez rzeczoznawcę), aby nie zaistniały żadne wątpliwości co do tej kwestii.

Potrzebujesz pomocy profesjonalistów? Masz dodatkowe pytania? Zapraszamy do kontaktu. 

tel: + 48 666 545 866

e-mail: biuro@3pietro.eu