Za co odpowiada biuro nieruchomości?

Zastanawiasz się, za co odpowiada biuro nieruchomości? Jakie kompetencje posiada pośrednik, a co leży w gestii sprzedającego nieruchomość? Musisz wiedzieć, że obecnie rynek nieruchomości rozwija się dynamicznie a doświadczony pośrednik nieruchomości, wie, jak dobrze to wykorzystać podczas transakcji kupna i sprzedaży Twojej nieruchomości. 

Jakie obowiązki ma biuro nieruchomości?

Obecnie zarówno mieszkanie do wynajęcia Sosnowiec, jak i sprzedaż nieruchomości wymaga dokładnej analizy rynku. Jedną z kluczowych ról biur nieruchomości jest zapewnienie swoim klientom bezpieczeństwa podczas dokonywania transakcji, świadczenia profesjonalnych usług i negocjowania jak najlepszej ceny.  Zgodnie ze standardami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości obowiązkiem osób zatrudnionych w biurze nieruchomości jest dokładna analiza zagadnień związanych z daną nieruchomością takich jak lokalizacja, stan techniczny, dokumenty czy wycena. 

Jakie są zadania pośrednika nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości to osoba fizyczna lub prawna, która zawodowo zajmuje się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Działając na zlecenie klienta, pośrednik pomaga mu w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Pośrednik nieruchomości powinien posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności, a także przestrzegać zasad etyki zawodowej. Odpowiedzialność pośrednika nieruchomości zatrudnionego w miejscu, jakim jest biuro nieruchomości Sosnowiec, odpowiada m.in. za:

Do podstawowych obowiązków pośrednika nieruchomości należy:

 • Pośrednictwo w transakcjach: Pośrednik nieruchomości bierze udział w procesie kupna, sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Pośredniczy w kontaktach między stronami transakcji, negocjuje warunki umowy i doprowadza do jej zawarcia.

 • Pozyskiwanie nieruchomości: Pośrednik nieruchomości aktywnie poszukuje nieruchomości na sprzedaż lub wynajem. Może to robić poprzez ogłoszenia, kontakty z właścicielami nieruchomości, współpracę z innymi biurami nieruchomości itp.

 • Pozyskiwanie klientów: Pośrednik nieruchomości poszukuje również klientów, którzy chcą kupić lub wynająć nieruchomość. Może to robić poprzez ogłoszenia, strony internetowe, udział w targach nieruchomości itp.

 • Dokładna analiza dokumentów: Pośrednik nieruchomości dokładnie analizuje dokumenty związane z nieruchomością, takie jak akt własności, księga wieczysta, pozwolenie na budowę itp. Ma to na celu wykrycie ewentualnych wad prawnych nieruchomości, które mogłyby utrudnić lub uniemożliwić przeprowadzenie transakcji.

 • Sprawdzanie stanu nieruchomości: Pośrednik nieruchomości powinien również sprawdzić stan techniczny nieruchomości. Obejmuje to m.in. ocenę stanu instalacji elektrycznej i hydraulicznej, stolarki okiennej i drzwiowej, dachu itp.

 • Wycena nieruchomości: Pośrednik nieruchomości dokonuje wyceny nieruchomości, biorąc pod uwagę jej lokalizację, stan techniczny, powierzchnię, wyposażenie itp. Wycena ma na celu ustalenie realnej ceny nieruchomości, po której może zostać ona sprzedana lub wynajęta.

 • Aktywny marketing nieruchomości: Pośrednik nieruchomości aktywnie promuje nieruchomość na sprzedaż lub wynajem. Może to robić poprzez ogłoszenia, strony internetowe, udział w targach nieruchomości itp.

 • Przekazywanie klientom niezbędnych informacji: Pośrednik nieruchomości przekazuje klientom wszystkie niezbędne informacje dotyczące nieruchomości, takie jak jej lokalizacja, powierzchnia, stan techniczny, cena itp. Odpowiada również na pytania klientów i rozwiewa ich wątpliwości.

 • Należyte przeprowadzenie transakcji: Pośrednik nieruchomości nadzoruje przebieg transakcji i dba o to, aby wszystkie formalności zostały dopełnione w terminie i zgodnie z prawem. Może również pomóc w sporządzeniu umowy kupna-sprzedaży lub umowy najmu.

 • Opieka nad klientem: Pośrednik nieruchomości zapewnia klientowi opiekę na każdym etapie transakcji. Jest do dyspozycji klienta i odpowiada na jego pytania oraz udziela mu porad.

Poza wyżej wymienionymi obowiązkami, pośrednik nieruchomości może również:

 • Pomagać w uzyskaniu kredytu hipotecznego

 • Organizować przeprowadzkę

 • Tłumaczyć dokumenty

 • Zapewniać usługi prawne

Wybierając pośrednika nieruchomości, warto zwrócić uwagę na:

 • Doświadczenie: Pośrednik powinien posiadać doświadczenie w pośrednictwie w obrocie nieruchomościami.

 • Wiedza: Pośrednik powinien posiadać wiedzę na temat rynku nieruchomości oraz prawa.

 • Opinie: Warto sprawdzić opinie o pośredniku w internecie lub zapytać znajomych o ich doświadczenia.

 • Umowa: Przed rozpoczęciem współpracy z pośrednikiem należy podpisać z nim umowę, w której określi się zakres jego usług i wynagrodzenie.

Korzystanie z usług pośrednika nieruchomości może mieć wiele zalet:

 • Oszczędność czasu i pieniędzy: Pośrednik może pomóc klientowi zaoszczędzić czas i pieniądze, które musiałby on poświęcić na samodzielne poszukiwanie nieruchomości lub przeprowadzenie transakcji.

 • Bezpieczeństwo transakcji: Pośrednik dba o to, aby transakcja przebiegła bezpiecznie i zgodnie z prawem.

 • Dostęp do szerszej oferty nieruchomości: Pośrednicy często mają dostęp do ofert nieruchomości, które nie są dostępne na otwartym rynku.

 • Profesjonalna obsługa: Pośrednik zapewnia klientowi profesjonalną obsługę na każdym etapie transakcji.

Pośrednik nieruchomości – co załatwia i za co odpowiada?

Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 roku, w której uregulowano kwestie związane z pośrednictwem nieruchomościami, czynności, które podejmuje pośrednik nieruchomości, są odpłatne, a ich celem jest zawarcie przez osoby trzecie umowy nabycia lub praw do nieruchomości.  Biuro nieruchomości jest zapewnieniem jakości, spełnienia wymogów i standardów prawnych oraz weryfikacji dokumentów, jak i zatrudnionych osób. 

Odpowiedzialność cywilna pośrednika nieruchomości zabezpiecza strony transakcji przed nieuczciwymi praktykami. Odpowiedzialność pośrednika sprawia, że osoba ta musi poinformować stronę kupującą o nieprawidłowościach np. o tym, że nieruchomość obciążona jest hipoteką. 

Dobry pośrednik nieruchomości to przewodnik w świecie nieruchomości

Dobry agent nieruchomości to osoba odpowiedzialna za kontakt z klientem, promocję nieruchomości, przeprowadzenie transakcji kupna, wynajmu lub sprzedaży, dokładne sprawdzenie wszystkich dokumentów i wiele więcej.  To osoba, która doskonale odnajduje się na rynku nieruchomości i zna przepisy prawa w tym zakresie. 

Osoba ta ponosi odpowiedzialność prawną, którą regulują przepisy cywilne i umowne. To nieoceniona pomoc podczas wyceny, promocji nieruchomości, poszukiwania klienta, organizacji dnia pokazowego lub innych kwestii związanych z kupnem, wynajmem lub sprzedażą nieruchomości. Biuro nieruchomości to odpowiednie miejsce dla Ciebie! Znajdziesz tu doświadczonych agentów nieruchomości, którzy doskonale znają się na swojej pracy. 

Chcesz sprzedać, wynająć lub kupić nieruchomość? Zaufaj profesjonalistom już dziś!

tel: + 48 666 545 866

e-mail: biuro@3pietro.eu