Zamiana mieszkania własnościowego i spółdzielczego - proces

Czasami w życiu pojawiają się okoliczności, które zmuszają nas do podjęcia decyzji o zmianie mieszkania. Wówczas wchodzi w grę zamiana mieszkania na większe lub mniejsze. Cały proces może wydawać się skomplikowany. Pomocna będzie wówczas współpraca z agencją pośrednictwa. Poniższe informacje przybliżą najważniejsze kwestie z tym związane.

Czym dokładnie jest proces zamiany mieszkania?

Zamiana mieszkania własnościowego to procedura, gdzie właściciel nieruchomości (osoba fizyczna) oddaje swoje obecne mieszkanie i otrzymuje w zamian inne. Jest to realizowane poprzez podpisanie umowy zamiany, w której obie strony zobowiązują się do przeniesienia praw własności na siebie nawzajem. Ten proces jest czasem określany jako podwójna transakcja sprzedaży.

Zamiana mieszkania spółdzielczego

Zamiana mieszkania spółdzielczego rządzi się z kolei nieco innymi prawami. W tym przypadku właścicielem nieruchomości jest spółdzielnia i udostępnia ona lokal osobie fizycznej na podstawie umowy. Zamiana mieszkania spółdzielczego również jest możliwa i jest to procedura, podczas której mieszkaniec lokalu należącego do spółdzielni, decyduje się na zamianę na inny, zamieszkały przez innego członka tej samej spółdzielni.

Sprawdź również: 

Pierwsze kroki - jak rozpocząć zamianę mieszkania własnościowego lub zamianę mieszkania spółdzielczego?

Rozpoczęcie procesu zamiany mieszkania wymaga odpowiedniego przygotowania i przemyślenia najważniejszych kwestii. Na początku należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania - jaki lokal jest nam potrzebny, o jakim metrażu i w jakiej lokalizacji. Istotne jest także to czy dysponujemy dodatkowym budżetem na ewentualną dopłatę wówczas, gdy szukamy lokalu o większej wartości rynkowej, niż ten, który oferujemy. W dalszej kolejności należy także:

 • skontaktowanie się z zarządem spółdzielni mieszkaniowej w celu uzyskania najważniejszych informacji o możliwym procesie zamiany (w przypadku mieszkania spółdzielczego);

 • pozyskanie informacji, czy nasze mieszkanie spełnia warunki wymiany (czasami spółdzielnie nakładają na lokale pewne ograniczenia);

 • zorientowanie się czy istnieją potencjalni partnerzy chętni do zamiany lokali.

Jakie dokumenty są niezbędne przy zamianie mieszkań?

Zamiana mieszkania Sosnowiec to proces, w którym zdecydowanie nie można mówić o braku formalności. Przed przystąpieniem do działania, warto jest zatem skonsultować się ze specjalistami,  takimi jak biuro nieruchomości Sosnowiec, aby dowiedzieć się jakie dokumenty należy przygotować. Pozwoli to zaoszczędzić czas i zaoszczędzi dodatkowego stresu wówczas, gdy dojdzie już do rozpoczęcia działań. Oto najważniejsze dokumenty:

 • przedwstępna umowa zamiany mieszkań (powinna określać wszystkie warunki transakcji);

 • akt własności w przypadku mieszkania własnościowego oraz umowę ze spółdzielnią w przypadku mieszkania spółdzielczego;

 • oświadczenie o stanie prawnym nieruchomości;

 • oświadczenie o braku zadłużeń związanych z lokalem;

 • dokumenty dotyczące hipoteki (jeśli któreś z mieszkań jest nią obciążone);

 • dokumenty tożsamości obu stron.

Co jest potrzebne do zamiany mieszkania komunalnego? 

Zamiana mieszkania - dokumenty

Bardzo szczególnym rodzajem lokali na rynku nieruchomości są mieszkania komunalne. Są to mieszkania będące własnością gminy. Przeznaczone są one do zamieszkania dla osób, które z racji trudnej sytuacji materialnej, nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym. 

Zamiana mieszkania komunalnego jest możliwa, jednak wymaga przejścia pewnej specyficznej procedury. Przede wszystkim niezbędna jest tu zgoda władz miejskich lub innej instytucji odpowiedzialnej za zarządzanie budynkiem. Instytucje komunalne mogą ustalać konkretne warunki dotyczące zamiany mieszkań, takie jak równoważna wartość mieszkań, ich stan techniczny, czy też cel zamiany (np. lepsze dopasowanie do potrzeb rodzinnych). 

Cały proces zamiany mieszkania komunalnego może wymagać uzyskania formalnej decyzji administracyjnej.

Jak sprawnie załatwić zamianę mieszkania?

Zanim przystąpimy do procesu wymiany mieszkania, należy dokładnie przemyśleć, czego oczekuje się od nowego lokum. Liczy się liczba pokoi, pożądana lokalizacja oraz standard wykończenia. Partnera do wymiany mieszkania można znaleźć samemu - poprzez ogłoszenia lokalne, portale internetowe, fora społecznościowe lub z pomocą specjalistycznych biur pośrednictwa w nieruchomościach.

Po znalezieniu partnera, należy ustalić warunki transakcji, takie jak: 

 • wartość wymiany, 
 • ewentualne różnice w cenie, 
 • terminy przeprowadzki,
 • prace remontowe. 

Ważna jest także organizacja transportu, pakowania i innych niezbędnych rzeczy w ustalonych obustronnie terminach. 

W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli wymiana mieszkania wydaje się skomplikowana, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak pośrednicy nieruchomości czy prawnicy specjalizujący się w transakcjach nieruchomościowych. Należy pamiętać o tym, że każda wymiana mieszkania może być inna, więc ważne jest dostosowanie powyższych kroków do swojej indywidualnej sytuacji.

Może Cię zainteresować: Umowa pośrednictwa z biurem nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

Ile kosztuje zamiana mieszkania u notariusza?

Na wysokość taksy notarialnej, jaką zapłacimy podczas procesu zamiany mieszkania, wpływ ma przede wszystkim wartość nieruchomości. Maksymalne stawki obowiązujące w Polsce, wynoszą:

 • dla wartości mieszkań od 30 000 zł (6 930 EUR) do 60 000 zł (13 863 EUR)  – 710 zł (163 EUR) + 1 proc. od nadwyżki powyżej 30 000 zł (6 930 EUR); 

 • dla wartości mieszkań od 60 000 zł (13 863 EUR) do 1 000 000 zł (231 203 EUR) – 1010 zł (233 EUR) + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 000 zł (13 863 EUR)

 • dla wartości mieszkań od 1 000 000 zł (231 181 EUR) do 2 000 000 zł (462 352 EUR) – 4770 zł (1101 EUR) + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł (231 181 EUR).

Należy pamiętać, że są to maksymalne stawki, a notariusz może pobrać niższą kwotę. Dokładną wysokość taksy ustala notariusz w oparciu o rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej  

Zamiana mieszkania na większe - czy zawsze wiąże się z dopłatą?

Zamiana mieszkania Dąbrowa Górnicza na większe, nie zawsze musi wiązać się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty. Wszystko dlatego, że wielkość mieszkania nie jest jedynym czynnikiem dyktującym jego wartość rynkową. Liczy się także lokalizacja, wiek budynku, stan prawny nieruchomości, ciążąca na nim hipoteka lub inne zadłużenia. 

Zanim podejmie się jakiekolwiek negocjacje lub wyrazi zgodę na dopłacenie pewnej sumy drugiej stronie transakcji, dobrze jest poprosić o pomoc doświadczone biuro nieruchomości, które dokładnie przeanalizuje wszelkie kwestie związane z lokalami. Konieczne może okazać się także wynajęcie rzeczoznawcy, który dokładnie wskaże, jaka jest wartość rynkowa obu mieszkań. Powinien być to punkt wyjściowy do tego, aby ocenić czy dopłata za zamianę lokalu będzie zasadna, czy też nie.

Potrzebujesz pomocy profesjonalistów? Masz dodatkowe pytania? Zapraszamy do kontaktu. 

tel: + 48 666 545 866

e-mail: biuro@3pietro.eu