Czym się różni rynek pierwotny od wtórnego?

O rynku wtórnym i pierwotnym mówimy w kontekście nieruchomości. Rynek pierwotny to nic innego jak rynek nieruchomości nowych, nowo budowanych, głównie rynek deweloperski ale nie tylko. Rynek wtórny zaś obejmuje wszystkie oferty nieruchomości z drugiej ręki co nie znaczy że są to nieruchomości stare, jednak formalnie nie są to obiekty nowo wybudowane, wydzielone, udostępnione do sprzedaży. 

Rynek pierwotny a wtórny – czym się różnią?

Różnice między rynkiem pierwotnym a wtórnym są dość znaczne. Rynki różnią się przede wszystkim ilością nieruchomości, pierwotny rynek jest znacznie węższy od wtórnego. W ramach rynku pierwotnego proponowane są klientom często nieruchomości fizycznie dopiero w trakcie budowy lub projektu budowy, bez aranżacji, wykończenia, wyposażenia. Ceny nieruchomości rynku pierwotnego mogą być bardzo różne, jednak średnio są one wyższe od nieruchomości z rynku wtórnego.

Sprawdź również: Jakie są czynniki wpływające na rynek nieruchomości?

Czym jest rynek pierwotny?

Rynek pierwotny to rynek dewelopera, ma on swoje wady i zalety, z jednej strony otrzymujemy nowiutki dom lub mieszkanie, często gotowe do dowolnej aranżacji, często z opcją w trakcie budowy modernizacji, wprowadzenia zmian wedle preferencji. Niestety to także wada, bowiem nieruchomość może ostatecznie nie spełnić naszych oczekiwać. Kupując nieruchomości najczęściej nie widzimy poza wizualizacjami komputerowymi. Czasem może się zdarzyć, ze nieruchomość obarczona będzie wadą ukryta wykonania itp. To czasem zakup kota w worku, spore ryzyko, również finansowe co do zaufania wobec dewelopera.

Kiedy mówimy o rynku wtórnym?

Nieruchomości na rynku wtórnym jest wiele więcej niż z rynku pierwotnego. Wybór jest duży, jak i przekrój cen, wachlarz cech itd. Przykładowo mieszkanie do wynajęcia Sosnowiec z rynku wtórnego można znaleźć w zabytkowej kamienicy, klasycznym domu kubełkowym jak i bloku z wielkiej płyty. O ile ofert z rynku pierwotnego należy szukać bezpośrednio u deweloperów, to nieruchomości z rynku wtórnego proponuje albo biuro nieruchomości Sosnowiec, albo też bezpośrednio właściciel. 

Kiedy rynek pierwotny, a kiedy wtórny?

Przeglądając mieszkania na sprzedaż Dąbrowa Górnicza można znaleźć sporo ofert, które nas zainteresują, aczkolwiek chcąc być nowoczesnym, modnym i postępowym warto zerknąć na oferty mieszkań w stanie deweloperskimNie ma jednoznacznej odpowiedzi ani na pytanie, z którego rynku są lepsze nieruchomości, ani kiedy lepsze oferty znajdziemy na rynku wtórnym, a kiedy na pierwotnym. Każda sytuacja jest inna i zależna od osobistych preferencji i możliwości klienta. Formalnie dla rynku pierwotnego przewidziane są preferencyjne warunki kredytowe i opcje zawarcia umowy z deweloperem.

Rynek pierwotny a wtórny – czym się różnią? 

Rynek pierwotny to wyłącznie nowe mieszkania i domy, zaś na rynku wtórnym możemy kupić, sprzedać zarówno niedokończone budowy, jak i mieszkania, domy wybudowane dekadę temu, czy sto lat temu, po przebudowie, modernizacji itp. Tym samym rynek wtórny oferuje znacznie większy wybór nieruchomości, jest zdecydowanie bardziej niejednolity co do jakości nieruchomości, jak i ich cen.

Mieszkania rynek wtórny a pierwotny – wady i zalety


Jakie zalety mają mieszkania z rynku wtórnego?

Bardzo często są to mieszkania gotowe do wynajęcia, zamieszkania bez jakiegokolwiek wkładu. Można trafić oferty również z wyposażeniem, w pełni wykończone. Ponadto kupując nieruchomość do remontu można je łatwo modyfikować.

Jakie wady mają mieszkania z rynku wtórnego?

Trzeba mieć na uwadze, iż nie są to nieruchomości nowe, mogą mieć swoje wady, zarówno te do usunięcia remontem, jak i niezależne jak zabudowany widok, czy ruchliwa ulica w bezpośrednim sąsiedztwie. Zdarzają się oferty nieruchomości w bardzo złym stanie technicznym, wymagające dużej inwestycji.

Jakie zalety mają mieszkania z rynku pierwotnego?

Nowe budownictwo, nowoczesne rozwiązania, modna architektura, lokalizacja, prestiż, to najczęściej wymieniane zalety nieruchomości z rynku pierwotnego. 

Jakie wady mają mieszkania z rynku pierwotnego?

Bezsprzecznie wadą mieszkań z rynku pierwotnego jest wysoka cena, niemniej za jakość i potencjał nieruchomości trzeba ponieść koszt. Trudno jest przewidzieć komfort mieszkania na etapie zakupu od dewelopera mieszkania będącego dopiero w budowie.

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Kupując mieszkanie nie jest decydującym kryterium fakt czy pochodzi z rynku pierwotnego czy wtórnego. na decyzję wyboru i zakupu składa się rozbudowany katalog cech, priorytetów. Na tle kiepskiej konkurencji ofert rynku pierwotnego łatwo jest znaleźć mieszkanie z drugiej ręki i przeciwnie. 

Rynek pierwotny a rynek wtórny - różnice w kosztach podatkowych

  • Rynek pierwotny to miejsce, gdzie nieruchomości są sprzedawane przez deweloperów jako nowe. Na tym rynku koszty podatkowe obejmują VAT, ale nie ma obowiązku płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przez kupującego.
  • Rynek wtórny obejmuje transakcje nieruchomościami już posiadającymi właściciela. Tutaj kupujący musi zapłacić PCC, ale nie ma konieczności uiszczenia VAT.

Potrzebujesz pomocy profesjonalistów? Masz dodatkowe pytania? Zapraszamy do kontaktu. 

tel: + 48 666 545 866

e-mail: biuro@3pietro.eu