Stan deweloperski - czym jest?

Chcąc kupić nieruchomość z rynku pierwotnego warto zainteresować się znaczeniem podstawowych pojęć. Jednym z nich jest stan deweloperski, występujący w ofertach nieruchomości bardzo często. To nic innego jak poziom wykończenia budowlanego obiektu, któremu odpowiada odpowiedni pułap cenowy za metr kwadratowy.

Co to jest stan deweloperski?

Stan deweloperski - definicja “Stan deweloperski to etap budowy nieruchomości, na którym prace zostały już wykonane w zakresie konstrukcji i izolacji budynku, a także jego elewacji. Założeniem stanu deweloperskiego jest ukończenie budowy obiektu - bloku, apartamentowca czy domu z pozostawieniem nieruchomości otwartej na dowolną aranżację i wykończenie przez nabywcę. W stan deweloperski standardowo wchodzi pokrycie dachowe, wykonanie betonowej wylewki na podłodze, tynków na ścianach oraz wprawianie okien i drzwi zewnętrznych

Czego nie obejmuje stan deweloperski?

Z pewnością stan deweloperski mieszkania nie obejmuje gładzi, stolarki wewnętrznej drzwiowej, podłóg. Kwestią sporna moga byc wewnetrzne parapety, gniazdka, kontakty czy grzejniki, które są elementami umownymi. Jeśli chodzi o ten zakres każdorazowo warto sprawdzić zapisy umowne czy elementy te wchodzą w skład stanu deweloperskiego. Może okazać się iż wymagają dopłaty, bowiem stan deweloperski - zalety i wady są subiektywne dla dewelopera i klienta.

Co obejmuje stan deweloperski domu i mieszkania?

Kupując mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim musimy liczyć się z koniecznością jego wykończenia. Ma to spory plus pod kątem dowolności stosowania droższych lub tańszych materiałów oraz wprowadzenie pewnych zmian. Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż w bloku należy podkreślić, iż kupno nieruchomości w stanie deweloperskim obejmuje wykończoną część wspólną bloku. To dość istotne, bowiem brak wykończenia klatki schodowej, czy przynależnych części jak obejście czy piwnica mogłoby budzić spór kto i w jakiej części ma pokryć koszty dokończenia budowy. W przypadku domu stan deweloperski pozostawia tzw. obejście w stanie surowym do własnej aranżacji. Obowiązkiem dewelopera jest jedynie uprzątnięcie działki z pozostałości budowanych.

Jak wygląda dom w stanie deweloperskim?

Dom w stanie deweloperskim podobnie jak mieszkanie powinno posiadać pokrycie dachowe, wylewki betonowe, ściany nośne, działowe wedle umowy, wprawione okna i drzwi wewnętrzne oraz wykonane podstawowe instalacje nie tylko doprowadzenia ale również rozprowadzenie wewnątrz domu.

Standard deweloperski – ile kosztuje?

Ceny za metr kwadratowy stanu deweloperskiego są zdecydowanie niższe od cen gotowej nieruchomości pod klucz. To spora zaleta bowiem nieruchomość kosztuje mniej, co jednak nie oznacza że można do stanu deweloperskiego się wprowadzić. Mimo wszystko nadal to plus dla oferty nieruchomości, gdyż można taką nieruchomość dowolnie wykończyć względem dostępnego budżetu, preferencji, możliwości czasowych itd. Biuro nieruchomości Sosnowiec, proponując nieruchomości w stanie deweloperskim dokładnie przedstawia klientowi nieruchomość, jej cechy, co dokładnie zawiera, gdyż poza standardem może okazać się, iż stan deweloperski danej nieruchomości jest mniej lub bardziej zaawansowany, z czego też wynika cena. Podwyższony stan deweloperski mieszkania lub domu może obejmować elementy wykończeniowe jak balustrady, futryny, instalacje monitoringu itd.