Od kogo biuro nieruchomości pobiera prowizję?

Zastanawiasz się od kogo biuro nieruchomości, pobiera prowizję? Ile ona wynosi? Pytanie to zadają sobie zarówno kupujący nieruchomość, wynajmujący, jak i sprzedający nieruchomość. Sprawdź ile to, kosztuje i czy warto ponieść takie koszta. 

W jakich proporcjach strony dzielą się opłatą?

Proporcje te mogą się różnić w zależności od polityki danego biura nieruchomości. Nie ma tutaj żadnych sztywnych norm. 

W niektórych przypadkach prowizję dzieli się po równo (50% na 50%), w innych większą część ponosi strona kupująca (np. 70% dla kupującego, 30% dla sprzedającego), a zdarza się też, że całość opłaty uiszcza strona sprzedająca.
Czy pośrednik może pobierać prowizję od obu stron?

Tak, polskie prawo dopuszcza pobieranie prowizji przez biuro nieruchomości zarówno od strony kupującej, jak i sprzedającej. Ostateczna decyzja co do tego, kto ponosi ten koszt, należy jednak do biura nieruchomości i jest określana w umowie pośrednictwa.

Od czego zależy wysokość prowizji?

Oprócz polityki biura, na wysokość prowizji mogą wpływać również inne czynniki, takie jak:

  • Rodzaj nieruchomości: Prowizje za nieruchomości luksusowe lub o nietypowym charakterze mogą być wyższe niż w przypadku standardowych mieszkań czy domów.

  • Lokalizacja: W atrakcyjnych lokalizacjach prowizje mogą być wyższe, ze względu na większe zainteresowanie nieruchomościami.

  • Zakres usług świadczonych przez biuro: Prowizja może obejmować tylko podstawowe czynności (np. znalezienie kupującego, negocjacje ceny), ale może też obejmować dodatkowe usługi (np. pomoc w załatwieniu formalności, aranżacja wnętrz).

  • Wartość nieruchomości: W przypadku droższych nieruchomości prowizja może być wyrażona w procentach od wartości nieruchomości, co oznacza, że im wyższa wartość, tym wyższa opłata.

Ile procent od sprzedaży bierze biuro nieruchomości?

Należy pamiętać, że prowizja dla pośrednika zależna jest od wielu czynników. Na jej wysokość wpływa m.in.:

Prowizja dla pośrednika – normy prawne

Współpraca z pośrednikiem nieruchomości wiąże się z pewnymi opłatami, w tym z prowizją. Warto wiedzieć, w jakim momencie następuje jej płatność. Należy podkreślić, że polskie przepisy nie regulują kwestii maksymalnej wysokości prowizji dla pośredników nieruchomości. Oznacza to, że ostateczna wysokość prowizji jest ustalana indywidualnie przez dane biuro nieruchomości i powinna być jasno określona w umowie pośrednictwa. Moment płatności prowizji również jest określony w umowie pośrednictwa. Zazwyczaj prowizja jest płatna w chwili spełnienia warunków umowy, czyli w momencie sprzedaży nieruchomości.

Oznacza to, że pośrednikowi przysługuje wynagrodzenie po zawarciu przez strony umowy sprzedaży nieruchomości, za pośrednictwem której działał. Należy jednak pamiętać, że w umowie mogą zostać zawarte inne ustalenia dotyczące terminu płatności prowizji. Przykładowo, strony mogą uzgodnić, że prowizja będzie płatna w ratach lub w części po zawarciu umowy sprzedaży, a w części po przeniesieniu własności nieruchomości na kupującego.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Praca agenta nieruchomości daje możliwość zarabiania satysfakcjonujących pieniędzy. Według statystyk agent nieruchomości średnio zarabia od 5 000 do prawie 10 000 zł.  Zarobki agentów nieruchomości zależą od ich wyników.

Co daje współpraca z biurem nieruchomości?

Biuro nieruchomości Sosnowiec oferuje m.in.:

  • bezpieczną transakcję,

  • pomoc w sprzedaży, wynajmie i zakupie nieruchomości,

  • poszukiwanie potencjalnych klientów, umawianie z nimi spotkań, kontakt telefoniczny,

  • Twój spokój – to my zajmiemy się prezentacją mieszkania, kontaktem z potencjalnymi klientami, tworzeniem oferty i wiele więcej!

Chcesz sprzedać, wynająć lub kupić nieruchomość? Zaufaj profesjonalistom już dziś!

tel: + 48 666 545 866

e-mail: biuro@3pietro.eu