Zaliczka czy zadatek przy zakupie nieruchomości?

Wielu klientów zastanawia się co, jest lepsze – zadatek czy zaliczka przy zakupie nieruchomości? Przeczytaj artykuł i poznaj różnice między zaliczką a zadatkiem w transakcji nieruchomości. 


Jakie są różnice między zaliczką a zadatkiem przy zakupie mieszkania?

Wskazanie różnic między zadatkiem a zaliczką, należy rozpocząć od podania wyjaśnienia co te terminy, oznaczają. Zadatek to zabezpieczenie transakcji kupna-sprzedaży. Jest to określona kwota, którą kupujący wpłaca sprzedającemu w momencie, gdy spisywana jest umowa przedwstępna. Kodeks cywilny dokładnie określa, jak należy postąpić z zadatkiem w momencie, gdy któraś ze stron nie wywiąże się z postanowień zawartych w umowie. 

Zaliczka również wpłacana jest przez kupujących, jednak główną różnicę stanowi fakt, iż nie jest ona uregulowana w przepisach prawa. Zaliczka w większości przypadków jest zwrotna. 


Podstawowe różnice między zaliczką a zadatkiem to:

  • zaliczka jest mniej rygorystyczną formą zabezpieczenia transakcji,

  • zadatek jest silnym i bezpiecznym zabezpieczeniem transakcji – zabezpiecza on dwie strony transakcji, 

  • zadatek określony jest przepisami prawa cywilnego.


Jakie są konsekwencje zaliczki i zadatku przy zakupie mieszkania?

Zadatek jest bezpieczną formą zabezpieczenia transakcji kupna-sprzedaży. Wiemy już, że jest on uregulowany prawnie – określa go Kodeks Cywilny. W sytuacji, gdy kupujący wpłaci zadatek, jednak po pewnym czasie będzie chciał zerwać warunki umowy przedwstępnej, to osoba sprzedająca ma prawo zatrzymać zadatek – kupujący traci wpłacone pieniądze. Jednak, gdy to osoba sprzedająca nie respektuje warunków umowy przedwstępnej, jest ona zobligowana do zwrotu zadatku osobie kupującej w podwojonej wysokości. 

W przypadku wpłaty zaliczki, kupujący może zrezygnować z kupna nieruchomości przed podpisaniem aktu notarialnego a zaliczka, zostanie mu zwrócona bez względu na to, z czyjej winy nie doszło do sprzedaży nieruchomości. 


Kiedy stosować zaliczkę, a kiedy zadatek przy zakupie nieruchomości? – Jakie prawa mają strony przy zaliczce i zadatku?

Prawa i obowiązki stron kupującej i sprzedającej nieruchomość zabezpiecza zadatek. Jest to silne i bezpieczne zabezpieczenie transakcji, które regulowane jest przepisami prawa. Zastanawiasz się, jakie przepisy prawne dotyczące zaliczki i zadatku przy zakupie nieruchomości?  

Art. 394 Kodeksu Cywilnego dokładnie określa, jakie prawa i obowiązki ma strona sprzedająca, jak i kupująca w przypadku niewywiązania się z warunków umowy przedwstępnej. 


Kiedy powinno się wpłacić zaliczkę, a kiedy zadatek?

Szukasz Nieruchomości Sosnowiec? Nasi doświadczeni agenci znajdą dla Ciebie wymarzoną nieruchomość, a także pomogą Ci przejść przez negocjacje przy zakupie nieruchomości oraz wypełnienie niezbędnych dokumentów. 

Doświadczeni profesjonaliści odpowiednio zabezpieczą transakcję kupna-sprzedaży i podpowiedzą, którą formę zabezpieczenia – zaliczkę czy zadatek najlepiej jest wybrać.