Sprzedaż mieszkania przez biuro nieruchomości - jak długo trwa?

Decyzja o sprzedaży mieszkania i wszelkie formalności z tym związane, nie zawsze są proste. Cały proces wymaga pewnej usystematyzowanej wiedzy z zakresu rynku nieruchomości. Właściciele, którzy posiadają mieszkanie na sprzedaż, liczą zazwyczaj na szybką procedurę. Tymczasem statystyki biura nieruchomości, pokazują, że na czas potrzebny na sprzedaż mieszkania, wpływa wiele czynników. O czym dokładnie mowa?

Czy warto sprzedać mieszkanie przez biuro nieruchomości?

W przypadku braku doświadczenia w szybkiej sprzedaży nieruchomości, współpraca z wykwalifikowanym agentem może być bardzo korzystna. Taka osoba posiada niezbędną wiedzę na temat rynku, procesów prawnych oraz sposobów negocjacji z kupcami, co znacząco zwiększa szanse na szybką sprzedaż i uzyskanie atrakcyjnej ceny. 


Współpraca z biurem nieruchomości w sprawie sprzedaży mieszkania

Współpraca z biurem nieruchomości pozwala oddelegować większość zadań związanych z marketingiem, prezentacją nieruchomości potencjalnym nabywcom oraz organizacją spotkań, na przykład z notariuszem, co przekłada się również na dużą oszczędność czasu.  Warto dodać, że biuro nieruchomości Dąbrowa Górnicza dysponuje różnorodnymi kanałami marketingowymi i może dotrzeć do szerszego grona potencjalnych klientów niż właściciel, zrobi to samodzielnie. Dodatkowo kontakty mogą okazać się tutaj niezastąpione.

Ile trwa procedura sprzedaży mieszkania?

Ciężko jest jednoznacznie wskazać czas, jaki potrzebny jest na doprowadzenie do sprzedaży mieszkania. Czas potrzebny na całą procedurę może się różnić w zależności od wielu czynników, jednak według danych z oficjalnych źródeł, średni czas na sprzedaż mieszkania przez biuro nieruchomości w Polsce wynosi od 3 do 6 miesięcy. Przed wyborem konkretnego agenta, który ma zająć się sprzedażą, warto, jest zweryfikować statystyki biura nieruchomości, czyli czas, w jakim średnio sprzedaje ono mieszkanie, na podstawie poprzednich transakcji. 

Ważne jest także obiektywne spojrzenie na swoją sytuację i zrozumienie, że cała procedura może być opóźniona przez różne czynniki, takie jak: 

 • silne negocjacje cenowe ze strony kupującego, 
 • zawiłe kwestie dokumentacyjne, 
 • problemy z uzyskaniem kredytu przez kupca.

Od czego zależy czas sprzedaży mieszkania?

Tak jak wspomniano, na czas sprzedaży mieszkania, może wpływać bardzo wiele czynników. Na tym etapie może pojawić się pytanie — sprzedaż mieszkania, ile trwa w poszczególnych miastach? W rzeczywistości to nie tylko miasto dyktuje popyt na mieszkania. 

Każda transakcja jest indywidualna i długość trwania procedury może być kwestią uzależnioną od samego właściciela nieruchomości, ale może być to równie dobrze.

zupełny przypadek. Z założenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoją nieruchomość sprzedać nawet i w kilka dni. 

Rzeczywisty czas sprzedaży mieszkania przez biuro nieruchomości w Polsce może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak:

 • Lokalizacja - Mieszkania w dużych miastach i popularnych turystycznie regionach zazwyczaj sprzedają się szybciej niż te w mniejszych miejscowościach.

 • Atrakcyjność nieruchomości - Mieszkania w dobrym stanie, w atrakcyjnych lokalizacjach i z dobrym dostępem do infrastruktury sprzedają się szybciej.

 • Cena - Mieszkania z ceną adekwatną do rynku sprzedają się szybciej niż te, które są przewartościowane.

 • Stan mieszkania - Mieszkania gotowe do wprowadzenia się sprzedają się szybciej niż te, które wymagają remontu.

 • Umiejętności i doświadczenie pośrednika - Doświadczeni pośrednicy nieruchomości zazwyczaj mają większą bazę potencjalnych kupujących i są w stanie sprzedać mieszkanie szybciej.

 • Proponowane warunki transakcji - elastyczne warunki sprzedaży, takie jak możliwość negocjacji ceny, czy terminu przekazania nieruchomości, mogą przyspieszyć proces sprzedaży;

 • Ilość konkurencyjnych ofert w okolicy - w miejscach, gdzie znajduje się wiele podobnych nieruchomości, ale na przykład w niższych cenach, tempo sprzedaży może ulec osłabieniu;

 • Profesjonalizm agencji - dostęp do bazy potencjalnych klientów i umiejętność skutecznej prezentacji mieszkania to czynniki niezbędne w szybkim procesie sprzedaży.

Jaki jest średni czas sprzedaży lokalu mieszkalnego? Czy wielkość miasta ma znaczenie?

Zazwyczaj na bardziej dynamicznych rynkach nieruchomości, czyli w dużych miastach, można oczekiwać, że czas sprzedaży mieszkania wyniesie już nawet 2-3 tygodnie. W mniejszych miastach lub na bardziej wymagających rynkach proces sprzedaży może się wydłużyć i trwać nawet 4-8 miesięcy.

Nasi agenci nie działają szablonowo. Dbamy o indywidualne podejście do każdej sprawy, dążymy klienta szacunkiem i wsparciem. Wynajem, sprzedaż, a także zakup mieszkania może być prosty i szybki. Przekonaj się sam.

Ile trwa sprzedaż mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego? Czy istnieje jakaś różnica?

Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny rządzi się swoimi prawami. Mieszkania na sprzedaż na rynku pierwotnym bywają droższe, ale dają większe pole do manewru w kwestii urządzenia lokalu i znajdują się ponadto w nowym budownictwie. Mieszkania na sprzedaż na rynku wtórnym są tańsze, jednak często wymagają dodatkowego nakładu, jaki trzeba przeznaczyć na konserwację, czy remont. 

Lokale na rynku pierwotnym są te, które oferowane są bezpośrednio przez dewelopera. Zazwyczaj cały proces rozpoczyna się od ogłoszenia planowanego projektu, po czym następuje faza budowy, a finalnie sprzedaż. Wszystko może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od skali oraz złożoności projektu.

Natomiast mieszkania na rynku wtórnym to takie, które oferowane są przez obecnych właścicieli - czy to osoby fizyczne, czy firmy, które wcześniej nabyły te nieruchomości. Niektóre takie mieszkania mogą zostać sprzedane nawet w ciągu 2-3 tygodni szczególnie jeśli istnieje duże zapotrzebowanie na konkretną lokalizację i typ nieruchomości.

Potrzebujesz pomocy profesjonalistów? Masz dodatkowe pytania? Zapraszamy do kontaktu. 

tel: + 48 666 545 866

e-mail: biuro@3pietro.eu